Drodzy przyjaciele, w tym roku zachęcam was do pogłębiania wiedzy i znaczenia sakramentów świętych, by lepiej zrozumieć i umocnić naszą wiarę w Chrystusa Jezusa, podążając za Mim w naszym codziennym życiu. Zachęcam do przeczytania krótkiej refleksji na temat Sakramentu Chrztu świętego, którego tematykę zgłębiali 28 października w naszym Ośrodku wraz z naszymi wychowankami. Zobacz galerię zdjęć
Przez Chrzest Święty człowiek jest włączony do Kościoła, staje się członkiem Ludu Bożego. Z chwilą decyzji o chrzcie swego dziecka rodzice przyjmują na siebie obowiązek wychowania religijnego. Wychowanie religijne dziecka posiada decydujące znaczenie dla całego późniejszego jego życia. Rodzice chrzestni powinni wspomagać rodziców, a nawet – w wyjątkowych sytuacjach – przejąć wychowanie religijne. Chrystus obdarza ludzi ochrzczonych łaską wiary, nadziei i miłości. Chrztu Świętego należy udzielać w takim miejscu i czasie, aby większa ilość ludzi mogła uczestniczyć w tym wydarzeniu. Powinni być obecni rodzice dziecka, chrzestni, jak również cała rodzina, a także krewni, przyjaciele, sąsiedzi i inni parafianie. Jasno wyrażają to Obrzędy Chrztu Dzieci. Najbardziej stosownym dniem do udzielania Chrztu Świętego jest niedziela, gdyż ukazuje ona związek sakramentu Chrztu Św. z misterium paschalnym Chrystusa.
Chrzest św. zajmuje szczególne miejsce pośród innych sakramentów nie tylko z tej racji, że jest udzielany na wyraźne polecenie samego Chrystusa, ale dlatego, że jest on pierwszym sakramentem wprowadzającym do wspólnoty Kościoła i pozwalającym przyjmować inne sakramenty. W misterium chrztu św. dokonuje się pierwsze spotkanie człowieka z Bogiem w Chrystusie i w Jego Kościele. Podstawą do udzielenia Sakramentu Chrztu Św. jest wiara potwierdzona praktyką życia religijnego, tych którzy proszą o chrzest dla dziecka ( rodziców dziecka lub prawnych opiekunów dziecka)
OBOWIĄZKI RODZICÓW DZIECKA
• składają zobowiązanie do wychowania dziecka w wierze Kościoła Katolickiego,
• podejmują systematyczną drogę modlitwy i świadectwa chrześcijańskiego życia,
• dbają o rozwój religijny i duchowy swojego dziecka,
OBOWIĄZKI RODZICÓW CHRZESTNYCH
• należą do Kościoła Katolickiego, przystąpili do Sakramentów: chrztu ćw. komunii św. i bierzmowania
• są wystarczająco dojrzali do pełnienia funkcji chrzestnych,
• są wierzący i nie mają żadnych przeszkód do przyjęcia Komunii Świętej,
Znaczenie białej szatki i gromnicy
Biała szatka i gromnica są symbolami Chrztu Świętego. Co oznaczają?
Biała szatka to znak czystości i niewinności. Dziecko, które zostaje przyobleczone w białą szatkę, staje się Dzieckiem Bożym. Nakładana jest podczas namaszczenia olejem z Krzyżma Świętego. Nałożenia szatki dokonuje matka chrzestna. W ten sposób zobowiązuje się do czuwania nad tym, by jej chrześniak zachował się czystością duszy i żył w zgodzie z Ewangelią.
Gromnica, a raczej jej płomień, jest symbolem światła i nowego życia w wierze. Gromnicę przygotowuje ojciec chrzestny i w odpowiednim momencie zapala ją od Paschału. Paschał znajduje się na ołtarzu i oznacza obecność Pana Jezusa w świątyni.
By ukazać ważność sakramentu chrztu św. wykorzystaliśmy prezentację, która miała na celu uświadomić wychowankom, że bez tego sakramentu nie można przyjąć innych.
Wychowankowie bardzo aktywnie i z wielką ciekawością angażowali się w przebieg całego spotkania, które została zakończone dziękczynną modlitwą za łaskę sakramentu Chrztu Świętego, oraz za otrzymane dary związane z tym sakramentem.
ZAPAMIĘTAJ!!!
Od chwili chrztu świętego jesteśmy DZIEĆMI BOŻYMI