Po 40 dniach Wielkiego Postu, które rozpoczęliśmy bardzo znamiennym gestem posypania naszej głowy popiołem, i po usłyszeniu tych słów: „ Prochem jesteś i w proch się obrócisz”, rozważaniu Drogi Krzyżowej, śpiewie Gorzkich Żali, rozważaniu tekstów biblijnych w poszczególne dni Wielkiego Postu rozpoczął się Wielki Tydzień.
W Niedzielę Palmową wysłuchaliśmy fragmentu o tym jak Chrystus wjeżdżał do Jerozolimy. Znamienne jest to, że wprowadzają Chrystusa ci, którzy przyszli w pielgrzymce do Jerozolimy. Ci, którzy nie mieszkali w Jerozolimie, a mieszkańcy Jerozolimy pytali kto to jest? Kim jest ten człowiek? Ci, którzy znali Jezusa ze słyszenia wprowadzali Go jako Mesjasza, a ci którzy powinni Go dobrze znać i Jego naukę, pytali kto to jest?
W wielkim Tygodniu rozpoczynają się najważniejsze wydarzenia związane z męką i śmiercią Chrystusa, a także Jego Zmartwychwstaniem. Rozpoczynając Triduum Paschalne musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: Co to jest Triduum Paschalne? To trzy dnie szczególne w Wielkim Tygodniu.
Wielki Czwartek, to dzień, w którym pochylamy się nad tajemnicą Eucharystii i ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa. Uczestniczymy w uroczystej Mszy świętej ,po której Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji zwanej „ Ciemnicą”.
Wielki Piątek, to dzień męki i śmierci Pana Jezusa na krzyżu. Uczestniczymy w Adoracji Krzyża, i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu i tam adorujemy Pana Jezusa.
Wielka Sobota, to adoracja przy grobie Pana Jezusa i oczekiwanie na Niedzielny Poranek, na Jego Zmartwychwstanie.
W tym momencie nasuwa się pytanie: „ Jakie znaczenie ma Triduum Paschalne dla chrześcijan?” Jeśli przyjmujemy, że Pan Jezus zmartwychwstał to kiedyś w przyszłości każdy z nas przejdzie przez próg śmierci i tak jak Pan Jezus zmartwychwstanie.
Trzy doby, które zmieniły świat, trzy doby, które są najważniejszą katechezą jakiej udzielił nam Bóg.
Można powiedzieć, że ideą świąt jest przejście – zmartwychwstanie wraz z Jezusem. Rozpoczęcie nowego życia, życia pełnego miłości, ofiary, ciszy i światłości. Czyli życie w świętości.
Życzę wam aby te święta były dla was początkiem nowego życia. Alleluja!